Часто в коментарях до наших публікацій можна побачити, як наші читачі пишуть про те, що хотілось би розпочати досліджувати родовід, але щось цьому заважає. Повірте, з досвіду знаємо, що причини завжди будуть. Відсутність часу, брак досвіду, фінансові труднощі, або просто невідомість, з чого почати дослідження, куди звертатись? Якщо ви читаєте цей текст, то ви потрапили за адресою і можливо у вашому випадку, якраз настав час зробити рішучий крок і почати досліджувати історію свого роду.

Для того, щоб почати досліджувати свій рід не завжди вистачить лише вашого бажання. Адже роками можна шукати в архівах, Інтернеті, запитувати родичів та все це часто може бути безрезультатно…

На перший погляд, ситуація із пошуком інформації про предків може здаватись складною, але з допомогою фахівця-генеалога, відповідь часто ближча, ніж ми думаємо.

Як дізнатись, що прийшов ідеальний час для дослідження? Інколи можна побачити навіть знак для цього. До прикладу, ви відшукали якесь фото предків, яке вас зацікавило схожістю із вами, чи знайшли документ предків, а там якась сімейна таємниця про походження, заняття чи цікаву долю. Можливо, саме на вашу долю випало дослідити цей факт?

Фото: Дівчатка з с. Гарасимів на Івано-Франківщині, 1930-ті роки. Джерело: Szukajwarchiwach.pl

Запам’ятайте, генеалогія вашої родини – це, в першу чергу, історія про вас самих. Генеалогія – це історія вашого особистого масштабу.

Саме пошуки про предків допомагають нам задовольнити нашу глибоко вкорінену потребу зрозуміти, як ми вписуємося в навколишній світ. Ці питання задає собі більшість і не завжди знаходить відповіді… Звідки ми походимо? Як ми опинилися в цьому регіоні, де є сьогодні? Пошуки історії роду допомагають нам зв’язатися з минулим і таким чином краще зрозуміти сьогодення та майбутнє.

Коли знаходите факти про свою родину, то пам’ятайте, що немає не важливих сімейних історій.

Фото: Село Альбінівка, Івано-Франківщина, 1930-ті роки. Джерело: Szukajwarchiwach.pl.

Родина дає нам відчуття безпеки, а її історія дає нам силу. Члени родини є безцінним джерелом інформації про самих нас.

Дуже важливим в дослідженні роду є спілкування із живими старшими предками. Саме в них можна розпитати про основні генеалогічні дані, а це про дату і місце народження, хрещення, імена та прізвища наших предків, які часто народилися на рубежі ХХ століття. В більшості випадків, це будуть прабабусі та прадідусі, рідше – ще старіші покоління.

Зазвичай вивчення домашнього архіву йде пліч-о-пліч з генеалогічною сімейною історією. Йдеться про старі документи і фотографії. І тут вона може бути різною. Може виявитися, що ваші близькі подбали про їх правильне зберігання. А може трапитися так, що зім’яті і вологі документи заховані десь в шафі на горищі або в комоді в підвалі. Саме тому, коли шукаєте документи вдома, треба перевіряти всі варіанти, де вони можуть зберігатись. 

Фото: Дівчинка в традиційному одязі, фотоательє в Львові, 1880-ті роки. Джерело: polona.pl

Також з обережністю треба викидати невідомі фото та документи, які вдалось відшукати в родинному архіві. Адже буває, що молодь при ремонті, чи продажі старої хати бабусі, знаходить папку старих документів та фото, без підписів, все це, на перший погляд є не потрібним і не становить цікавість. Молодь може навіть викинути ці старі речі, спалити, чи продати на аукціоні, а потім, шкодують про це, коли через якийсь час виявиться, що ці документи були ключем до вивчення історії походження предків. Повірте, такі випадки є в пам’яті багатьох дослідників. Коли при спілкуванні із замовником виявляється, що колись був такий то документ, а його продали якомусь збирачу старожитностей, чи колекціонеру за кілька гривень.

Отож, цінуйте сімейні реліквії, якщо не розумієте їх значення і походження, то не поспішайте їх позбутися, можливо, ще не прийшов час для розгадки, або ви не знайшли фахівця, який би все вам не розтлумачив.

Пишіть в коментарях свої питання про дослідження роду, на якій стадії знаходиться ваше дерево роду і якими знахідками можете похвалитись із нашими читачами.

Якщо у вас є питання з приводу дослідження свого родоводу з нашою допомогою – звертайтесь! Контакти

Тетяна Яцечко-Блаженко 

P.S.

  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укр. Якщо ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*
*