Надаючи послугу
“підтвердження польської національності” від наших клієнтів ми часто отримуємо запитання, які стосуються Карти Поляка. Так як ми спеціалізуємося на пошуку документів в архівах, а щодо отримання Карти Поляка не маємо відношення, часто рекомендуємо групу
Wszyscy Polacy/ Карта Поляка – об’єднує людей! Вінниця! Це спільнота однодумців, яких об’єднує національність предків та прагнення розібратись з складнощами, які виникають на шляху до отримання “завітного документу”. Про це та про інші найбільш актуальні питання щодо Карти Поляка ми провели цікаву розмову з засновницею групи Альоною Котвицькою.
– Звідки ваша родина?
– Я із Вінниці і батько мій народився у Вінниці, дідусь приїхав з Житомирщини, етнічної батьківщини поляків.
– Як Ви дізналися, що маєте польське походження, як почали процес пошуків?
– Я все життя знала, що мій батько поляк. Що я «мала ляшка», як мама казала в дитинстві, це не з метою образити чи, що там, просто свій характер мали і я і тато. Мама готувала завжди і на Різдво католицьке і на католицьку Паску. Тобто святкували ми католицькі і православні свята. Тато незадовго до своєї смерті, якось сказав мені таку річ (мені тоді було 17 років): «Не знаю, як там буде далі складатися життя, запам’ятай, що всі ми поляки: дід твій Фелікс (Feliks) прадід Карл (Karol), а Я — Болеслав (Bolesław)». Тата і його сестру все життя знали як Боря (Борис) і Ніна, а насправді її звали Яніна (Janina), це теж польське ім’я. Мали вони ще двох братиків Валентина (Walenty) і Йосифа (Józef) які, на жаль, померли ще немовлятами.
– Розкажіть свою історію, чому вирішили отримати Карту Поляка?
– Чому я цим займаюсь – бо мені це цікаво. Звести книгу, родинне дерево, для того, щоб своїм дітям було що розказати. Щоб дитина моя виросла і сказала: «Дякую за те, що ти зібрала всю історію родини, звідки ми походимо і хто ми такі є». І взагалі, щоб я знала теж, звідки я і хто я є. Після смерті батька, коли ми з мамою перебирали документи, по незнанню, татове свідоцтво про народження за 1937 рік було нами знищено. Мама тоді ще сказала «В нас є свідоцтво про смерть, навіщо нам свідоцтво про народження, воно вже таке “потрьопане”… Я тоді навіть не уявляла, що через 6 років буде прийнято закон, буде існувати Карта Поляка.
– А з чого ви почали, які мали джерела?
– Я почала з того, що так як ми знищили свідоцтво про народження, його треба було відновити. Там має бути вказано національність. Я почала шукати інформацію в Інтернеті, до речі, і ваш сайт тоді вже листала, теж дивилася відгуки, запитання. Звернулася в РАЦС, це був 2014 рік, де мені видали витяг про народження мого батька з книги актових записів за 1937 рік. Буквально годину я чекала, коштував тоді такий документ 72 гривні (держмито) плюс комісія банку, зараз (з 1,03,2018) він обійдеться в суму значно більшу, а це ціна самого витяга (без змін), плюс послуга РАЦСу 80 грн, і плюс комісія банку (в Приват Банк це «задоволення» коштує 30 грн, в терміналі, що знаходиться в будівлі РАЦСу дешевше). Але я брала неповний витяг. Щоб взяти повний витяг, це може зробити лише жива особа і тільки на самого себе. Неповний витяг можуть взяти близькі родичі, які доведуть свою родинну лінію. Я пред’являла: внутрішній паспорт, моє свідоцтво про шлюб, моє свідоцтво про народження, щоб було видно, що я дочка і чому я ці запити роблю, писала: «Дослідження родоводу»
Отримавши витяг (тоді він видавався на державному (блакитному) бланку з водними знаками і голограммами, а зараз видається на звичайному папері, та ще й щільність в нього маленька), там було вказано: де батько народився (в Вінниці), його батьки і їхні національності, ось там я і побачила письмове підтвердження того, що й так знала, дідусь мій був вказаний в графі національність: поляк.
Тоді ще не були так поширені школи іноземних мов, саме по вивченню польської мови, я довго шукала зручну по графіку навчання для себе, потім, коли знайшла, протягом 2016-го вивчала польську мову. В травні 2017 року я почала робити спроби, аби додзвонитися в Генеральне Консульство Польщі у Вінниці. Додзвонитись дуже складно. Раніше було три лінії, а зараз їх розділили і по справам на Карту Поляка виділили лише одну. Одночасно на неї можуть телефонувати сотні людей, які бажають записатися на співбесіду з консулом, але дуже заважають це зробити просто і безкоштовно, посередники, які блокують телефонну лінію, а коли люди телефонують з-за кордону, щоб записатися, то їх номери взагалі перехоплюють, тим самим пропускаючи «свої» потрібні номери телефонів, ці шахрайські дії коштують немалих грошей з трьома нулями на кінці, але є такі люди які готові дати на собі заробити!
Потім з травня 2017 до січня 2018 року, я припинила спроби додзвонитися, лінія постійно зайнята, або вже немає місця! Наприкінці лютого 2018 року щопонеділка інтенсивного набору номеру вдалось додзвонитись і записатись на вільну дату на 6 березня 2018 р. Коли на іншому боці почула не відмову, а запитання: звідки я, мій номер телефону та час на наступний вівторок – дуже зраділа! Весь тиждень в мене був у інтенсивній підготовці, я повторювала те, що знала, готувалась до співбесіди по брошурі, яку до речі можна стягнути у моїй групі на Facebook.
Відбулась співбесіда, час очікування Карти Поляка, мені було повідомлено – 3 місяці, по їх закінченню, як виявилося, я не можу отримати сам пластик Карти Поляка, бо у надрукуванні мого прізвища було допущено помилку, отримала тільки Децизію (Decyzia) – рішення про признання мені Карти Поляка, а потім почались «митарства» з приводу отримання самого пластику. Мені карту друкували три рази. Чомусь у Варшаві при надрукуванні подвійного прізвища відбуваються помилки. Місяць формування посилки з Вінниці, місяць друку, місяць формування посилки з Варшави до Вінниці. Так я прочекала вісім місяців і один тиждень.
В Генеральному Консульстві Польщі у Вінниці на Карту Поляка люди очікують стандартно 3 місяці, в інших консульствах терміни очікування відрізняються, бували навіть випадки, коли час очікування після співбесіди складав півтора тижні.
Своїй неповнолітній дитині я теж складала Wniosek (анкету) з дозволу консула тільки по моїй децизії (без пластику) ще в серпні 2018 року. Але в хід її пустили тільки тоді, коли я отримала нарешті свій пластик, таку вистраждану Карту Поляка в листопаді 2018 року. Таким чином дитині отримали карту через три місяці вже в лютому 2019. Потім я замовляла безкоштовні національні візи до Польщі на 365 днів по Карті Поляка, і зауважила той факт, що від моменту проходження співбесіди з консулом, до отримання візи, пройшов цілий рік, Так, мабуть мені «пощастило», а якщо враховувати перші мої кроки на шляху до Карти Поляка з березня 2014, то це цілих п’ять років!
Зазвичай у нас в Вінниці, якщо все добре, люди отримують за три місяці карту, одразу подають на візу і можуть вирішувати свої справи. Хто їде в Польщу до праці, хто на навчання, хто на проживання. Кому Карта Поляка потрібна щоб підтвердити своє польське коріння, свою національність, а кому просто щоб відвідувати країну, вона дає 37% знижки на транспорт залізницею. Дає безкоштовне право входити в польські державні музеї, на стипендію в університеті, на невідкладну медичну допомогу без страхування, можливість подавати на Stały Pobyt (Сталий побит), пластик якого видають теж на 10 років, потім потрібно просто продовжити його, або одразу після першого року від дня отримання Сталего Побиту, підтвердивши свою мету (це може бути умова про працю, або підтвердження від денного стаціонару навчання і звісно проживання у Польщі), а також маючи державний сертифікат на знання польської мови рівень В1 (на цей сертифікат люди здають державні екзамени: письмовий і усний) можна сміливо подавати до Воєвуди на громадянство, яке люди отримують за два-три місяці.
З 2017 року для власників Карти Поляка, які бажають переїхати жити до Польщі з родиною, можуть скласти “вньосек” на фінансову допомогу, але не пізніше ніж три місяці після подачі документів на Сталий Побит по Карті Поляка.
– Як проходила ваша співбесіда?
– Все добре пройшло, дійсно, як бесіда, а не як екзамен. Паньство консуловіє теж живі люди і не потрібно боятись, потрібно бути впевненим в собі і якщо вже почав, то продовжувати йти до своєї мети. Деякі люди так хвилюються, що на співбесіді забувають мову, забувають чого вони туди прийшли або розповідають щось не по темі. І потім звісно, вони можуть отримати відмову.
– Чи може консул піти на поступки, якщо бачить, що людина готова до співбесіди, внутрішньо відчуває впевненість в собі але не має всіх достатніх документів, щоб підтвердити польське походження предків?
– Все відбувається чітко по закону. Раніше, до 2017 року, так би мовити, можна було навіть «по білету із Варшави» (сарказм-авт.) отримати Карту Поляка, умови були дуже лояльні. Але було багато підробок, куплених довідок. Розповідали, що в архіві (не скажу, де саме, не знаю) за 200 доларів при курсі в 8 грн, це за 1600 грн можна було купити “липову” довідку і таких людей було дуже багато.
– Чула нещодавно випадок з заходу України, в чоловіка прийняли документи, перевірили, і коли він прийшов отримувати Карту Поляка отримав відмову, заборону на подальші спроби отримати Карту Поляка, Часовий і Сталий побити, ну і звісно заборону на в’їзд до Польщі. Як виявилось, в Україні (в Польщі теж вони промишляють) є фірма, її очолює така собі Світлана, прізвище називати не буду, за допомогою якої були підроблені документи. Сам той чоловік був дуже здивований, бо він же звернувся до фахівця, яка допомогла нібито відновити документи, яких не існувало взагалі в природі, і які вона зі своїми спільниками підробляє, за що бере чималі кошти. На цей гачок до них потрапило вже багато людей, але вони соромляться це розповідати на загал.
– На вашу думку, чого трапляється так, що всіх документів для підтвердження національності вистачає, а консул відмовляє?
– Розкажу з власного досвіду – я мала витяг з РАЦСу, спілкувалася з правником (нотаріус) з Варшави (вона сама українка, туди виїхала працювати), то вона сказала, що з таким документом в Польщі я не змогла б навіть податись на Сталий Побит по корінню, обходячи Карту Поляка, яку можна отримати тільки в Україні (для українців). Поляки вважають, що за часів незалежності в Україні можна все купити і продати. Люди, які не хочуть або не мають змоги їхати до України отримувати Карту Поляка, а по корінню хочуть отримати Карту Сталего Побиту мають подавати оригінали документів виданих ще за радянських часів. Документи ретельно перевіряють, при потребі роблять запити, папір тих часів і чорнило – це все береться на експертизу і перевіряється чи це не підробки.

В 2017 році було дуже багато підробок документів. Свідоцтв про народження, які підписувалися кому як треба, потім перейшли на підробку витягів. І коли я йшла на співбесіду до консульства, я зрозуміла, що мені треба чимось підкріпити свій Витяг, що це в мене не підробка. Я пішла в наш Державний архів. Запитала чи є актова книга за 1937 рік, друге півріччя (тоді мій батько народився.) За день підготували мій запит, я прийшла, знайшла запис про батька, зробила фотографію для себе на телефон, і попросила, щоб мені на основі цього запису з книги актових записів про народження, архів видав Довідку з зазначенням всіх записів про мого батька і його батьків.
Мені видали довідку, де було написано місце народження, національність батьків, тобто текст збігався з текстом витягу. І таким чином я мала два документи за різні роки від різних державних установ. Плюс я ще попросила, щоб мені зробили фотокопію запису в архівній справі, завірену директором архіву, підписом і мокрою печаткою. Тому чому може відмовити консул? – тому що витяги теж підробляють.
– Тобто, якщо потрібно підтвердити національність, краще звернутись не тільки в РАЦС, а і в архів, у всі установи, куди тільки можна?
– Так. Якщо, наприклад, документ про народження, шлюб, смерть ще не має 75-ти років від моменту його складання, він знаходиться в РАЦСі, тоді можна взяти Витяг про шлюб, про смерть. Там буде вказана національність, якщо вона була вказана в актовій книзі. Можна взяти витяг на рідних братів або сестер того пращура (а це не далі ніж прабаба і прадід разом) щоб теж була вказана національність і потім доводити родинний зв’язок.
Буває так, що люди не можуть знайти документи, бо в одній сім’ї діти народжувалися в часи репресій і когось в 37-38 роках записували українцями чи русскімі, а до того і після того вони були записані поляками. І діти тих, хто записані українцями знають, що в їх сім’ї підтримували польські національні традиції і свята, і мова навіть була, але вони не можуть нічого довести, то тоді люди беруть такі документи на братів, на сестер, де вказано, що їх родичі поляки і
доводять родинний зв’язок.
– Деколи нас запитують чи вистачає документів на карту поляка і ми відповідаємо, щоб люди пробували. Зрештою, на даний момент кількість звернень в консульство не обмежена?
– Так, справді, я теж свого часу зверталась за консультацією до пана Віктора Долецького, чи вистачить мені довідки з архіву і витягу з РАЦСу, і він порадив мені зі спокійною душею спробувати. Я знала випадок, що людина проходила співбесіду вісім разів. Інша справа коли людині заборонено подаватись по якимось об’єктивним причинам: якщо по першому разу було виявлено підроблені документи чи недостовірну інформацію, або людина вже має Сталий Побит в Польщі, тоді, звичайно, звертатись немає сенсу. Інша справа, що в інших консулярних округах це зробити простіше, можна зареєструватись через електронну пошту, або за телефоном і назначають на найближчу вільну дату. В людини може бути до місяця підготовки, а не так як в нас (у Вінниці), в понеділок подзвонив, якщо пощастило, а на наступний тиждень назначають вже співбесіду, але як уже відомо, додзвонитися не так то вже й просто, щоб записатися, тому кількість спроб податись обмежується до однієї в найближчий час.
На сьогодні Карта Поляка стала дуже популярним документом, який всі бажають отримати. Я, наприклад, раніше й не знала, про неї. Навколо цього документу побудували бізнес, одні обіцяють допомогти записатися на співбесіду з консулом до Вінниці або консульські чергування в Житомирі і Хмельницькому (раз на місяць), другі пропонують підробити документи з зазначенням в них польської національності. Я розумію, коли допомагають знайти документи в архівах, якщо людина не має часу, так, як наприклад, “Пращур” займається, то тоді так, така праця має бути винагородженою. Люди, які працюють за кордоном, живуть в інших країнах, і не можуть їздити і шукати самостійно, звертаються до такого центру чи фірми, яка може допомогти. Але коли обманом заробляють на людях, як та пані, яка нав’язує послуги, “любий каприз за ваші гроші”, це зовсім не правильно. Не розумію, чому ніхто за неї ще не взявся,
вона ж ошукує людей.
– З якими питаннями до вас найчастіше звертаються?
– Найчастіше запитують, що мають певні документи і чи вистачить їх для КП. Також дуже часто, що мають документи про громадянство, на що відповідаю, що ви пізно звернулися. До 2017 року до грудня ви ще могли отримати ту карту. І часто питають чи мені вистачає коріння. Ще запитують де шукати документи. Ну і основне питання стосовно вінницького округу – як записатись.
– Чи можна до вас звертатись з проханням запису на співбесіду?
В Вінницькому консульстві людина має самостійно додзвонитись і записатись. Навіть дружина свого чоловіка і навпаки, не може записати. Можуть лише записати батьки, які мають Карту Поляка свою неповнолітню дитину. Я завжди кажу, що додзвонитись самостійно можна. Хоча це може бути не один понеділок. Якщо у людини немає часу щоб додзвонюватись, тоді можливо їй і не так потрібна ця карта? Вона тоді готова заплатити будь які гроші аби лише її отримати і потім мати вигоду. Тому що людина, яка щиро хоче її отримати, щоб добитись справедливості, довести своє польське походження і підтвердити приналежність до польського народу, тоді вона зацікавлена самостійно додзвонитись.
– Моя група була створена для того, щоб люди могли обмінюватись досвідом і знаходити потрібну інформацію. Я підготувала зразки документів. Мені, наприклад, довго прийшлось шукати, як правильно заповнювати анкету. Тому що в інтернеті є дуже багато інформації не по темі, неконцентрованої, я хотіла зробити, щоб людям було зручно. Присвятила весь недільний вечір, зробила два зразки документів на Карту Поляка на візу, і не тільки.
– В який момент ви внесли дитину в карту?
– В Карту Поляка дітей не вносять, кожна людина має індивідуальну Карту Поляка. Спочатку хтось з батьків хто має польське походження, отримує свою Карту Поляка, потім знову спроби додзвонитися і записати на співбесіду свою малолітню дитину, якщо все вдало, збирається пакет документів і всі разом, а це обов’язково присутність і батька і матері, якщо вони вписані в свідоцтво про народження дитини, не позбавлені батьківських прав і не померли, приходять в назначений день і час до консульства і подають документи консулові, після чого він їх перевіряє, і повідомляє приблизний термін, через скільки місяців можна прийти і отримати Карту Поляка дитині.
– Які документи потрібно мати на карту поляка?
– Основний пакет документів на Карту Поляка це копії і оригінали документів, які підтверджують польське коріння. Бувають випадки, коли консул забирає на розгляд оригінал документу, коли він здається йому підозрілим. Був випадок у дівчини, коли свідоцтво про народження діда, який народився 1915 року було видане в 1975 році, і консул його вилучив на експертизу чи документ справжній. Ця експертиза включала в себе консульські письмові звернення у вигляді листування через Укрпошту до РАЦСів і архівів, і затягнулося це на півроку. Хоча коли у мене була телефонна розмова з цією дівчиною за тиждень до її співбесіди з консулом, і вона запитувала у мене пораду, я радила їй звернутись в РАЦС, так як це 1975 рік, і отримати Витяг. Але вона це не зробила і тоді був ось таких прикрий результат з довготривалим очікуванням.
– З якими проблемами щодо карти поляка люди зустрічаються найчастіше?
– Сумніви. Страх заговорити з консулом на польській мові. Людина коли боїться говорити, навіть на рідній мові, на якій вона виросла, то їй заговорити на іншій мові теж буде велика проблема. Потрібно не боятися, бути наполегливим, тактовним.
Зазвичай чому можуть відмовити в консульстві – це або не вистачає документів, або людина не володіє елементарними знаннями, які можна вивчити, або вона не знає мову. Якщо людина говорить два слова польською і 10 слів українською, як вона може підписати документ, що польська мова є її рідною? Людина має бути підготовленою, і розуміти, що співбесіда має бути тільки польською. Консул має розуміти, що це не тільки його мова, але й ваша, тому що ви прийшли по Карту Поляка. Є ще проблема, коли люди самостійно вивчають мову, вони самі придумали, як має звучати мова. Потрібно займатись з носієм, тоді ти знаєш як правильно вимовляти слова, ставити наголоси і т.п.
Основна проблема, це дізнатися рішення по карті. Це можна зробити лише особисто. По телефону цю інформацію не повідомляють, обгрунтовуючи що це конфіденційна інформація і вони не мають права її розголошувати.
Буває так, що людина за кордоном далеко від консульства. Часто це буває не зручно, долати сотні кілометрів тільки заради того, щоб дізнатись, що карта ще не готова.
Для цього можна оформити доручення. Раніше можна було доручити будь якій людині, і з таким проханням деколи я допомагала. Але з квітня 2019, консульство внесло зміни, тепер таке доручення можна написати тільна на близького родича, який носить таке саме прізвище як у вас, або на ту людину, яка мешкає в тому самому населеному пункті, що і ви (окрім Вінниці, на жаль), про що людина має показати внутрішній паспорт, де є вказано місце реєстрації (прописки). Крім цього уповноважена особа має мати з собою закордонний паспорт, копії цих паспортів, копію вашого закордонного паспорту, доручення польською мовою з зазначенням паспортних даних і ваш «мокрий» підпис на ній. Зразки такого доручення теж є в моїй групі, запрошую долучатися до неї!
– Дякуємо, пані Альона за груновні відповіді і за розмову. Сподіваємось, завдяки Вам наші читачі почерпнуть для себе багато важливої інформації. До нових зустрічей!
– До зустрічі!
Щоб приєднатись до групи пані Альони Котвицької в Фейсбуці, переходьте за посиланням Wszyscy Polacy/ Карта Поляка – об’єднує людей! Вінниця!
Щоб замовити послугу Підтвердження польського походження в Центрі вивчення генеалогії “Пращур” – пишіть на пошту prashhur.zakaz@gmail.com Будемо раді допомогти!
Інтерв’ю проводили Тетяна Наконечна і Анна Бережнова
P.S.
Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укр. Якщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!
Так думають не лише поляки. Це світ!