Вже не раз в попередніх публікаціях ми розповідали нашим читачам про те, як знайти предків та родичів за кордоном, як відбувались хвилі еміграції з України. Сьогодні хочемо розповісти, як українці, які живуть в США вивчають та популяризують традиції своїх предків. 

Впродовж травня в Києві триватиме фотовиставка строі?в різних етнографічних регіонів України кінця XIX – початку ХХ ст. від проєкту «Батьківська Хата. Homestead». Нам вдалось поспілкуватись із авторкою цього проєкту Оленою Браво, а також представницею організації Ukrainian San Antonio, що заснована у 2014 р. Також до вашої уваги чудові світлини із фотовиставки, на яких можна побачити традиційний одяг Волині та Полісся.

Вам може бути цікаво:
Огляд ФБ-спільнот, присвячених діаспорі та вихідцям із України
Де знайти інформацію про предків, які емігрували (ч.1)?
Де знайти інформацію про предків, які емігрували (ч.2)?

– Пані Олено, розкажіть з чого розпочалось зацікавлення історією та традиціями предків?

– Рада вітати! Дякую за цікаве питання. Як і багато чого по життю, починаєш більше цінувати те, чого немає поруч! Коли я переїхала у Сполучені Штати, більшість моїх подруг, були саме з України. Так склалося, ще до тих жахливих подій 2013-2014 років. Ми святкували Дні Незалежності, Дні Народження наших дітей та американські свята разом. У березні 2014 року коли ми з дівчатами були на вечері у нашої подруги Олени Христюк, була пропозиція створити офіційну українську групу для діаспорян. Ось так і почався шлях підтримки України за кордоном.

Стосовно зацікавленості народним вбранням. То, 2020 р. в місті Сан-Антоніо, штат Техас був створений перший в діаспорі етно-календар. Це була велика командна робота, і я була однією з співавторок. Вдячна долі, що мої подруги та колежанки Альона Гарсія та Наталка Стурджіл прищепили мені любов до українського строю!

– Як і коли виник проєкт “Батьківська хата”?

– Проєкт «Батьківська Хата. Homestead» виник дуже несподівано, неочікувано та не заплановано. Це була моя персональна фотосесія у національному музей архітектури та побуту України. Я вділа стрій Вінницької області, і пішла шукати хату з Вінничини. Знайшла. (сміється)  І саме під час зйомок я подумала, я чого тільки я?!  А чому б не залучити до цієї справи й інших людей?

Першою хто підтримала мою ідею, була Наталка Стурджіл, колекціонерка та поціновувачка народного одягу! Друга людина – це був пан Володимир Щибря, кандидат історичних наук, директор Центру фольклору та етнографіі? Інституту філологіі? Киі?вського національного університету імені Тараса Шевченка, асистент кафедри фольклористики, етнолог, колекціонер. Я нечасто буваю в Україні, то я не знаю всі українські проєкти, а пан Володимир напроти – знає все! (сміється) Коли я розповіла ідею, він підтвердив, що такого проєкту ще не було в Україні чи поза межами. Тож ми його розпочали!

Наразі наша команда складається з багатьох дівчат, окрім Альони та Наталі, це ще Світлана Задоровська, Олена Христюк, Вікторія Ландблейд, та Ольга Шульженко.

– Якою є головна мета проєкту? Що вже вдалось реалізувати?

Головна мета – продемонстрували світовіи? спільноті народні строі? різних етнографічних регіонів Украі?ни кінця XIX – початку ХХ ст. в комплексі з архітектурними формами та побутом відповідноі? територіі.

Проєкт має багато цікавих та унікальних складових: Кожен окремий допис ілюструє реалії культури та побуту окремого етнографічного регіону України, характерні вишивки сорочок різних областей, а також із виглядом традиційних українських осель та предметів побуту того часу. В наших фото оповіданнях представлені усі чотири пори року: сонячне літо, багряна осінь, сніжна зима, та квітуча весна. Ще одна важлива складова – це наявність не лише українського, а й англомовного варіанту тексту його матеріалів, що значно розширює аудиторію читачів.  Це дає можливість донести і поширити українську культуру не лише серед українців діаспори та України, а  й серед інших народів світу.

Маємо друковану версію проєкту – комплект вітальних листівок, кожна з яких відображає окрему міні-історію «Батьківська хата. Homestead» з описом будівель та народного одягу. Також ми отримали неймовірний подарунок від талановитої співачки Іванни Братусь пісню «Батьківська Хатина», яка стала символом всього дійства.

 – У проєкті “Батьківська хата” є чудові фото, які показують одяг та побут Волині та Полісся. Чи багато в Сан-Антоніо зараз проживає вихідців із цих регіонів чи вже їх нащадків?

– Так, в Сан-Антоніо проживають представники Волині і Полісся. Наприклад, дві найкращі фотографки міста Сан-Антоніо Ірина Климюк-Ортега та Іванка Мартінез. Іринка народилася у селі Грушвиця Перша, Рівненького району та області, а Іванка у місті Здолбунів, Здолбунівткий район, Рівненська область. До речі, саме ці дівчата відзняли «Етнокалендар-2021»!

– Які українські традиційні свята мають найбільшу популярність в українців Сан-Антоніо?

– Ми завжди святкуємо День Незалежності, Великдень, Різдвяні Вечорниці. Багато світлин і відео можливо знайти у нашій групі Ukrainian San Antonio у фейсбуці, та на нашому веб-сайті ukrainiansanantonio.com. Щоправда, останній рік, на превеликий жаль, ми не святкували через пандемію. Але цього року плануємо відгуляти День Незалежності за 2 роки. (сміється). Ми плануємо зробити виставку Батьківська Хата. Homestead в Сан-Антоніо, перший етно-показ стародавнього українського одягу у Сполучених Штатах, представити нові народні танці та відзняти другий діаспорівський етно-календар.

– Чи плануєте презентувати свій проєкт в Україні?

– Так, наразі в Києві під патронажем Спілки фотохудожників України, Арт-об’єднання «Kyivphotos-Hall», та Українського центру фотомистецтва у арт-просторі публічної бібліотеки ім. М.В. Гоголя відбувається фотовиставка проєкту. Директорка музею, пані Альона Рабій, оголосила, що у зв’язку з великою кількістю бажаючих відвідати експозицію, виставку буде подовжено на тиждень, до 2 червня.

– Щоб хотіли побажати нашим читачам?

Любіть свою землю, пам’ятайте свої традиції і з гордістю несіть цей культурний спадок у світ!

 

Фото з колекції проєкту «Батьківська Хата. Homestead»

Розмовляла Тетяна Яцечко-Блаженко

P.S.

  Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укр. Якщо Ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!