
Через війну зараз чимало українців виїхало до Румунії. Спільне історичне минуле цієї країни найбільш помітне у межуючих з нею областях: Чернівецькою, Івано-Франківською, Закарпатською. Та цього року вимушено, але з великим інтересом і вдячністю за гостинність, з румунською культурою найбільше знайомляться жителі південних та східних областей. У першій частині цієї статті познайомимо читачів із традіціями святкування Андрія, а у другій – про вивчення родоводу у Румунії.
30 листопада Румунія має вихідний день, святкуючи День святого Андрія, за два тижні до України. 80% румунів сповідують православ’я, але їхня церква використовує григоріанський календар, на відміну від українського православ’я з юліанським календарем. Звідси і зсув усіх свят на 14 днів вперед відносно наших звичаїв.
Що ж до свята Андрія, то традиції його у румунів схожі з нашими. Дівчата так само хочуть дізнатися їм’я нареченого, лише в дещо інший спосіб. Вони кладуть під подушки пучечки базиліку, очікуючи побачити підказки уві сні.
Дорослі мріють про багатий врожай та достаток. Для цього вони пророщують пшеницю у горщиках або лишають на горищі до Різдва 12 цибулин (як місяців у році) і роблять висновки, наскільки вдалим буде наступний рік: пророслі цибулини – ознака примноження та росту, гнилі – місяці дощові, успіхи малоймовірні. Пшениця виросла висока – файний рік чекає попереду, низька та квола – не чекай великого щастя.
Старі люди вішають обереги від усілякої нечисті з часнику, бо існує повір’я, що в ніч з 29 на 30 листопада святі Андрій та Петро сходять на землю, і зникають кордони між нашим та їхнім світами, а тому люди можуть зазирнути у потойбіччя, розуміти мову вовків і дізнатися майбутнє, але ризикують за це стати перевертнями. Саме тому свято Андрія ще називають румунським хеловіном.
Звідки ж пішла така пошана цього святого і у нас, і в багатьох інших країнах? За біблійним переказом, Андрій був учеником не тільки Христа, а й Іоана Хрестителя. Коли Іісус звернувся до своїх учнів, закликаючи до апостольства, Андрій першим відгукнувся, тому його називають первозванним. Коли ж після Вознесіння Господнього святі апостоли тягнули жереб, кому з учнів на які землі йти з християнською місією, Андрієві випало йти до Віфінії, Візантії, Фракії та Македонії, до земель навкого Чорного моря, до Дунаю, Скіфії та Криму. На території Румунії відома печера, в якій Андрій зі своїми супутниками під час своєї подорожі знайшли місце для відпочинку. Зараз біля неї побудований монастир (неподалік міста Констанца).
Також у Румунії кажуть, що свято Андрія – початок зими, початок низки свят, які так прикрашають сумну і темну пору року. Коли ж їх святкувати, на два тижні раніше чи пізніше – питання індивідуальне.
Вивчення родоводу у Румунії
Якщо пошуки у вашому дослідженні родоводу виводять вас до Румунії, то найперше вам слід скористатися сайтом Румунського національного архіву arhivelenationale.ro. На ньому можна авторизуватись та надати запити на отримання копій, виписок та сертифікатів або їхньої електронної версії. Є функція відслідковування статусу відправлених запитів. Головний архів знаходиться, звичайно, у Бухаресті. Але існують також регіональні у містах Брашов, Клуж-Напока, Ясси та Тімішоара.
Як і в Україні, велику роль у дослідженні родоводу в Румунії відіграють записи у монастирських книжках. Більшість з цих документів з кінця ХІХ сторіччя знаходяться у державній власності.
Також слід мати на увазі, що архівні документи території Трансільванії знаходяться у національних архівах Будапешту (bparchiv.hu) та Відня (oesta.gv.at).
Бажаємо вам вдалих знахідок та об’єднання родинами! Якщо ж пошуки викликають труднощі, ви завжди можете звернутися до нас по допомогу.
Олена Янчук
Статтю підготовлено спеціально для Пращур.укр. Якщо ви зацікавлені в дослідженні своїх сімейних коренів, хочете створити генеалогічне дерево, знайти документи про походження для Карти Поляка – звертайтеся до нас. Ми допоможемо!